Opublikowany przez: Monika C. 2018-09-14 15:00:49
Autor zdjęcia/źródło: Imię dla dziecka @unsplash
Otóż wygrywa, i to zdecydowanie tradycja! Ministerstwo Cyfryzacji sprawdziło, jakie imiona nadawano dzieciom w ostatnich latach. Okazuje się, że najpopularniejsze były imiona tradycyjne. Np. w 2013 roku w województwie mazowieckim wśród chłopców najwięcej było Jakubów (1538 dzieci), a województwie śląskim wśród dziewczynek najpopularniejsze imię to Julia (1312). Rok później w województwie mazowieckim wśród chłopców zwyciężył Jan (1524), a w województwie śląskim wśród dziewczynek - Lena (1155).
Jestescie ciekawi? Otóz, najpopularniejsze imiona nadawane dziewczynkom w 2018 roku w: województwie mazowieckim, to: Zuzanna, Zofia, Julia, Alicja, Maja, Hanna, Lena, Maria, Amelia, Aleksandra. Dla chłopców rodzice wybierają imiona: Jan, Aleksander, Antoni, Jakub, Szymon, Franciszek, Stanisław, Mikołaj, Adam i Wojciech.
W województwie pomorskim najchetniej wybieranymi imionami dla dziewczynek są: Zuzanna, Zofia, Julia, Maja, Lena Hanna, Maria, Amelia, Laura, Alicja, a dla chłopców: Antoni, Jakub, Aleksander, Szymon, Jan, Franciszek, Filip i Nikodem.
W ciągu ostatnich pięciu lat Hanna, Julia i Lena oraz Jakub, Antoni i Jan – są najpopularniejszymi imionami, jakie rodzice nadawali dzieciom.
Najmniejszą popularnością w tym czasie cieszyły się imiona: Greta, Daryna, Lilly, Isabella czy Dagna, a wśród chłopców: Louis, Mergen, Henry i Joshua
Czym się kierować wybierając imię dla dziecka? Czy tym, by kojarzyło się z lubianą i miłą osobą, czy sugerujecie się bohaterami filmowymi lub sportowcami? A może w rodzinie panuje zwyczaj nadawania imion dziadków lub pradziadków? Każda metoda jest dobra, bo decyzja nie jest prosta – właściwie na całe życie! Warto też sprawdzić czy imię, szczególnie oryginalne, pasuje do nazwiska, by nie prowokować przykrych żartów (czasem zdarzają się w szkole). Zdrobnienie imienia też może mieć znaczenie – nie zawsze nam się podoba. Zazwyczaj osoby o popularnym czy tradycyjnym imieniu czują się bardziej komfortowo w grupie rówieśników, zwłaszcza w przedszkolu i szkole. Nawet jeśli imię jest na tyle popularne i często spotykamy swoich imienników – na ogół wzbudza to sympatię. Oryginalne imiona zaczynamy doceniać dopiero w wieku dorosłym. Warto więc dobrze przemyśleć decyzję, bo wybrane przez nas imię dzieci będą nosić przez całe życie. I jeszcze jedno: ostateczna decyzja należy zawsze do rodziców.
>>> Znaczenie imion: jak wybrać imię dla dziecka?
>>> Dzieci gwiazd i ich dziwne imiona...
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
87.205.*.* 2018.10.04 14:36
u nas jeszcze normalnie. Na "postępowym" zachodzie ogarniętym przez islam, królują imiona tj. Mohamed, Abdul czy inne muzułmańskie. Świadczy to chociażby o podmiance ludności i końcu cywilizacji europy zachodniej. Ustrzegajmy się przed islamem w naszym kraju, który coraz częściej staje się celem obcych.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.